Podróż za granicę autem krok po kroku

Już od pewnego czasu można zauważyć, że coraz więcej osób chętnie podróżuje za granicę samochodami. Czym jest to spowodowane? Jak dobrze przygotować się do takiej podróży? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych wskazówek, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Podróż za granicę - dlaczego chętniej wybieramy samochód?

Istnieje wiele powodów, które zachęcają do tego, by za granicę podróżować samochodem. Jednym z nich jest wygoda, czy to, że sami decydujemy o tym, jak dokładnie będzie wyglądać nasza podróż. Nie ma ograniczeń co do bagażu, czy też ilości osób, jaka z nami się zabierze. Wystarczy mieć tylko pojazd z odpowiednią ilością miejsca, a możemy spokojnie podróżować całą rodziną.

Co więcej, nie musimy też obawiać się brakiem miejsc w samolocie w interesującym nas terminie, czy tym, że ostateczne koszty będą wysokie. Stawiając na transport samochodowy, możemy nawet z dnia na dzień ruszyć w podróż i to w wybrane przez siebie miejsce. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z lotniczych wyjazdów, ponieważ samochód faktycznie daje o wiele więcej możliwości.

Od czego zacząć podróż za granicę autem?

Wśród nas na pewno nie zabraknie osób, które od razu zabiorą się do pakowania, czy rezerwacji noclegu w miejscu, do którego planujemy się udać. Jednak w tym natłoku nie możemy zapomnieć, by ustalić, jakim pojazdem będziemy podróżować. Czy będzie to własny samochód? A może jednak stawiamy na wypożyczone auto? Wiadomo, że wynajem aut to wygoda i szansa na podróż takim pojazdem, jaki nam się marzy.

Jednak to podróż swoim samochodem wyniesie nas taniej, ponieważ wypożyczalnie za udostępnianie aut naliczają koszty za każdy dzień. Im dłużej będziemy korzystać z takiego pojazdu, tym na wyższe koszty się narażamy. Jeśli zatem dysponujemy swoim samochodem, to nie ma sensu myśleć o skorzystaniu z usług wypożyczalni. O wiele lepiej zainwestować te środki w sprawdzenie pojazdu, wymianę wadliwych elementów, ponieważ dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo w czasie podróży.

Podróż za granicę samochodem – o czym jeszcze pamiętać?

 Decydując się na podróż własnym samochodem, powinniśmy pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Jeśli chodzi o odpowiedzialność cywilną, to w większości krajów Europy wystarczy nam OC wykupione w kraju. Podróżowanie do takich krajów jak Turcja, Mołdawia, Czarnogóra, czy Bośnia i Hercegowina wiąże się z koniecznością posiadania Zielonej Karty. Jednak uspokajamy, ponieważ można ją otrzymać bez dopłaty u swojego ubezpieczyciela.

Ważne, by nie zapomnieć o wykupienie AC, szczególnie jeśli nie korzystamy z niego w Polsce, ponieważ wszelkie naprawy za granicą bywają o wiele droższe (szczególnie w krajach Europy Zachodniej). Jak wskazujehttps://autostrady.com.pl/, wystarczy mieć ubezpieczenie assistance, a już możemy być pewni, że koszty holowania pojazdu, czy naprawy różnego typu usterek pokryte zostaną właśnie z niego, a my będziemy mogli bez obaw kontynuować swoją podróż. Poza tym zawsze będziemy mogli liczyć też na fachowe doradztwo, a ono bywa nieocenione w zupełnie obcym kraju.

Dobrą praktyką będzie również sprawdzenie przed wyjazdem przepisów obowiązujących w kraju, do którego się wybieramy. Istotne znaczenie będą mieć tutaj ograniczenia prędkości, czy obowiązujące wyposażenie pojazdu. Co więcej, warto pamiętać, że za przejazdy autostradami trzeba płacić. Dodatkowych kosztów trzeba spodziewać się między innymi we Włoszech, Francji, Grecji, czy w Portugalii. W Austrii, Bułgarii, czy w Szwajcarii został wprowadzony system winiet, a w Niemczech trzeba wykupić Umweltplakette, który informuje o poziomie emisji spalin.

 

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją