Angola leży w południowo-zachodniej Afryce. Z zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, z pozostałych stron sąsiaduje z Namibią, Kongiem, Demokratyczną Republiką Konga i Zambią.

Ukształtowanie terenu jest w znacznej części równinne, jednak na wybrzeżu wąska równina gwałtownie zmienia się w rozległy płaskowyż. Kraj zajmuje znaczny obszar płaskowyżu południowoafrykańskiego, który jest częścią prekambryjskiej platformy afrykańskiej. Teren kraju można podzielić na 3 geologiczne obszary: południową część Kotliny Konga, północną część Kalahari i wzniesienie kongijsko–nambijskie.

Kraj leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego na północy, a suchego na południu. Południowo-zachodnia część kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Temperatury na terenie całego kraju są zróżnicowane. W jego północno-wschodniej części wynoszą one średnio 22-28 st. C, natomiast na południu, które znajduje się pod wpływem zimnego prądu morskiego są już niższe. Wahają się w granicach 16-22 st. C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją