Burkina Faso jest państwem leżącym w Afryce Zachodniej. Kraj ten jest dawną kolonią francuską, która niepodległość odzyskała dopiero w 1960 roku.

Państwo leży na terenie równinnym, pofałdowania zdarzają się jedynie lokalnie, głównie w zachodniej części kraju. Tam rozciąga się Wyżyna Gwinejska z najwyższym szczytem - Pic de Nakourou. Bardziej na wschodzie znajduje się Chaîne de Banfora - pasmo z największą atrakcją Burkina Faso czyli wodospadami Cascades de Karfiguéla.

Na terenie kraju dominującą szatą roślinną jest sawanna. Przy granicy z Mali przeważa bujna roślinność sawannowa. Północne rejony kraju porasta sawanna sucha z kolczastymi krzewami i akacjami. Na tych terenach można spotkać żyrafy, lwy, słonie, zebry i sępy.

W Burkina Faso występuje klimat tropikalny, można zatem wyróżnić dwa odrębne sezony. Od maja do października na południu kraju jest pora deszczowa, na północy trwa ona od lipca do września.Średnia opadów w tym czasie to 600-900 milimetrów. 8-9 miesięcy w roku trwa przeważnie sezon suchy, w czasie którego znad Sahary wieje silny, suchy wiatr Harmattan, który przynosi pył i piasek. Średnia roczna temperatura przekracza 20 st. C. Na terenie kraju często występują długotrwałe susze.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją