Chile leży w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Zachodnie obszary państwa graniczą jednie z Oceanem Spokojnym. Chile sąsiaduje z Peru, Boliwią i Argentyną. W skład państwa wchodzi także wiele wysp: Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna, Sala y Gómez, San Ambrosio i San Félix. Najwyższym punkt kraju jesr Ojos del Salado, o wysokości 6880 m n.p.m. Natomiast najniżej położony miejsce to Ocean Spokojny 0 m.

Północna część Chile leży w strefie klimatu zwrotnikowego wybitnie suchego, wpływ na ten rejon ma także zimny Prąd Peruwiański. W ciągu roku opady są rzadkością (poniżej 20 mm). Temperatura w najchłodniejszym miesiącu, czyli w sierpniu utrzymuje się na poziome 16-19°C, najcieplej jest w lutym - 27°C. Centralne tereny kraju kształtuje klimat podzwrotnikowy morski, charakteryzujący się ilością opadów (do 1270 mm). Styczeń jest najcieplejszym miesiącem, z temperatura ok. 20°C, najzimniej zaś w lipcu, zaledwie 7-10°C. Południe kraju to klimat umiarkowany morski, o niskiej amplitudzie temperatur i obitych deszczach (nawet 5100 mm). Latem termometry wskazują ok.12°C, zimą od 0° do 5°C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją