Cypr to państwo leżące na wyspie o tej samej nazwie, na Morzu Śródziemnym, w jego wschodniej części. Nazwa pochodzi od cuprum, czyli miedź po łacinie, a właśnie miedź była tu wydobywana starożytności. Tereny Cypru to w 70% góry, które otaczają centralnie położona równinę. Punktem najwyższym kraju jest Olimp - 1951 m n.p.m.
Cypr nie posiada naturalnych jezior. Na jego terenie wybudowano kilka zbiorników sztucznych. Przez Cypr przepływa kilka rzek, ale przeważnie płyną one okresowo. Najdłuższą cypryjską rzeką jest Pedias.
Klimat Cypru określany jest jako podzwrotnikowy, śródziemnomorski. Średnia suma opadów w ciągu roku jest bardzo niska - 500 mm. Występują susze. Temperatura średnia utrzymuje się na stałym poziomie ok. 12°C w górach i ok. 19°C na równinach.
Na terytorium Cypru występuje bogata flora i fauna. Ciekawe gatunki roślin to m.in. drzewa świętojańskie, figowce, drzewa cytrusowe, kaktusy, granaty . Ciekawe gatunki zwierząt to m.in. muflony, modliszki, duża ilość owadów, żółwie.
Do większych miast Cypru należą:
-Limassol
-Larnaka
-Nikozja
-Famagusta
-Paphos.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją