Republika Czadu jest państwem leżącym w środkowej części Afryki. Do sąsiadów Czadu należą: Libia, Sudan, Republika Środkowoafrykańska, Kamerun, Nigeria i Niger. Całkowita długość granic kraju to 5145 km.
Na terenach Czadu przeważają niziny. Punktem najwyższym kraju jest szczyt Emi Koussi - 3415 m n.p.m., najniższym zaś kotlina Bodele - 160 m n.p.m. Nazwa kraju pochodzi od głównego zbiornika wodnego tego kraju - Jeziora Czad. Rzeki zasilające to jezioro to Logon i Szari.
Północ Republiki Czadu leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Opady na tych terenach są znikome - 30mm/rok. Temperatury sięgają nawet 50°C. W centralnej części kraju panuje klimat równikowy. Południe charakteryzuje się monsunami. Pora deszczowa trwa 7 miesięcy. Klimat masywu Tibesti określany jest jako górski z dość dużą liczbą opadów.
Północ kraju charakteryzuje się ubogą roślinnością pustynną i półpustynną. Na południu Czadu pojawia się sawanna wysoka. Okolice jeziora Czad zajmuje roślinność bagienna i wodna.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją