Gwinea leży nad Oceanem Atlantyckich w środkowo-zachodniej Afryce. Państwo to graniczy z Senegalem, Liberią, Mali, Gwineą Bissau, Sierra Leone i Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Kraj jest administracyjnie podzielony na 8 regionów oraz 31 mniejszych terytorialnych jednostek.

Znaczny obszar państwa zajmują wyżyny, które stanowią wychodnie podłoża prekambryjskiego. Krajobraz jest lekko falisty, a urozmaicają go nieliczne góry wyspowe. Gdzieniegdzie rzeźba terenu bardzo przypomina góry, zwłaszcza w tych rejonach, gdzie krawędzie wyżyn są zarysowane wyraźnie. Niziny możemy zaobserwować jedynie wzdłuż wybrzeży oceanu.

Państwo leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, co wiąże się z tym, że roczna amplituda temperatury jest nieduża. Średnia temperatura jest z reguły wyższa niż 26 stopni C. Opady na północnym wschodzie kraju wahają się na poziomie 12000 mm, a na wybrzeżu w granicach 4000 mm. Na terenie Gwinei występują wilgotne lasy równikowe, które na północy zmieniają się w lasy galeriowe, a dalej w sawanny.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją