Irak jest państwem położonym w zachodniej części Azji, na tzw Bliskim Wschodzie nad Zatoką Perską. Irak należy do krajów arabskich, jego najbliższymi sąsiadami są: Turcja, Iran, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Jordania i Syria.

Gospodarczo Irak nie należy do bogatych państw. Kraj został zniszczony podczas wojny w Zatoce Perskiej, roszczeń ONZ oraz amerykańskiej interwencji. Gospodarka Iraku jest więc na bardzo niskim poziomie. Najcenniejszymi dla Iraku są złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Ukształtowanie terenu dzieli się na cztery strefy. Nizina Mezopotamska jest najbardziej zaludnioną częścią kraju za względu na obszary żyznych ziem. Na północ od tych terenów znajduje się pustynna wyżyna Al-Dżazira. Pozostałe tereny są pustynnymi wyżynami, wzniesieniami oraz górzystym Kurdystanem z najwyższym punktem Iraku osiągającym 3674m.
powiększ rozmiar mapy

Komentarze

kiti 2014-03-10 18:05:20
dziwne to wszystko

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją