Jemen to państwo azjatyckie, które leży na Półwyspie Arabskim. Kraj usytuowany jest pomiędzy Arabią Saudyjską i Omanem, nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńską i Morzem Arabskim.
Na znacznym obszarze kraju przeważają wyżyny i góry. Na zachodzie rozciągają się góry As-Sirat, które od morza oddziela nizina Tihama. Góry znajdują się również na południu Jemenu, natomiast północ zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali. Wschodnią część kraju zajmują wyżyny i płaskowyże.

Państwo znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Roczna suma opadów na terenie nizin nadbrzeżnych waha się w granicach 80-130 mm, a w górach do 800 mm. Na pustyni Ar-Rub al-Chali czasami przez 5-10 lat nie odnotowuje się opadów. Średnie styczniowe temperatury wahają się w granicach 25 st. C na nabrzeżu, a w górach na poziomie 13 st. C. W lipcu średnio odnotowuje się odpowiednio 32 i 20 st. C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją