Jordania, czyli inaczej Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, to państwo leżące na Bliskim Wschodzie. Graniczy z takimi państwami, jak: Syria, Irak, Izrael, Arabia Saudyjska oraz z terenami Zachodniego Brzegu Jordanu.

W znacznej części jest to kraj wyżynny. Równiny położone na wysokości od 700 do 1000 m. n. p. m. zajmują większość obszaru państwa. Na południu kraju rozciągają się półpustynie (Idumea i Moab), natomiast na wschodzie pustynia Harra. Na jej terenie dominują pokrywy czarnych law wulkanicznych. W północno-zachodniej części kraju są lepsze warunki naturalne, które sprzyjają rozwojowi osadnictwa.

Na terenie kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy. Jedynie na południowym zachodzie jest on umiarkowany kontynentalny.

Dominującymi roślinami rosnącymi na terenie kraju są bylice, platany, jaśminy i suche kolczaste krzewy. Tylko niekiedy, zwłaszcza na północnym zachodzie, można napotkać lasy, w których występuje dąb i sosna alpejska. Gatunki zwierząt, które można zobaczyć na terenie Jordanii to głównie te pustynne i stepowe. Licznie występują szakale złociste, oryksy arabskie, karakale i gazele.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją