Kamerun jest państwem, leżącym w środkowej Afryce. Usytuowany jest nad Zatoką Gwinejską, a graniczy z Czadem, Nigerią, Gabonem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem oraz Gwineą Równikową.

Kamerun podzielony jest na pięć stref geograficznych, więc klimat, ukształtowanie terenu oraz wegetacja są zróżnicowane.

W południowo - zachodniej części państwa znaczną część zajmuje nizina nadbrzeżna, a nad nią dominuje odrębny masyw z czynnym wulkanem - Kamerun. Tereny południowe zajmuje Płaskowyż Centralny, a południowo-wschodnie Kotlina Konga. Na północy dominuje Masyw Adamawa.

Na terenie kraju występuje zarówno klimat morski, górski, pustynny, jak i sawannowy oraz tropikalny. Na terenach nizinnych nabrzeża jest on gorący i wilgotny, a pora sucha jest krótka. Na południowokameruński płaskowyżu dominują deszczowe lasy tropikalne, ale nie tak wilgotne, jak te na wybrzeżu. Region, obejmujący Pasmo Kameruńskie ma klimat umiarkowany, ale opady są wysokie. Natomiast na Wyżynie Adamawa temperatury są wysokie, a deszcze rzadkie i niewielkie.

powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją