Republika Libańska to jedno z państw Bliskiego Wschodu. Położone jest w zachodniej części Azji. Posiada dostęp do Morza Śródziemnego. Sąsiaduje z Izraelem i Syrią.
Prawie całą powierzchnię Libanu stanowią tereny górzyste. Tylko na wybrzeżu występuje pas nizin. Najwyższym punktem kraju jest szczyt Kurnat as-Sauda - 3083 m n.p.m. Terytorium Libanu poprzecinane jest rzekami. Do głównych należą: Orontes, Jordan, Litani.
Liban położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Temperatura średnia w miesiącach zimowych wynosi ok. 13°C. Z kolei temperatura średnia miesięcy letnich to ok. 28°C. Średnia suma opadów w ciągu roku waha się między 600-3000 mm. Od czerwca do września na terenach Libanu trwa pora sucha. Na wysokości ok. 2800 m n.p.m. utrzymuje się wieczna pokrywa śnieżna.
Niegdyś Liban słynął z lasów cedrowych. Obecnie istnieją tylko niewielkie obszary pokryte tymi drzewami. Występuje głównie roślinność stepowa oraz alpejska.
Do głównych miast Libanu należą:
-Zahla
-Sydon
-Tyr
-Trypolis
-Baalbek.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją