Nowa Zelandia należy do grupy państw wyspiarskich. Położona jest w południowo-zachodniej części Pacyfiku. Do terytoriów Nowej Zalandii należą dwie główne wyspy - Wyspa Północna i Wyspa Południowa oraz mniejsze wysepki (np. Great Barrier, D'Urville'a). Do Nowej Zelandii należą rónież terytoria zamorskie: Tokelau, Niue, Wyspy Cooka.
Tereny Nowej Zelandii są bardzo zróżnicowane. W dużej części są to tereny wyżynne i górskie. Najwyższym punktem kraju jest Góra Cooka - 3754 m n.p.m. Charakterystyczne dla tych terenów są również wulkany, gejzery i gorące źródła.
Nowa Zelandia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. W miesiącach zimowych średnia temperatura wynosi 16°C, w miesiącach letnich 8°C. Opady w ciągu roku rozkładają się dość równomiernie. Średnia ich suma wynosi 400-1000 mm (w górach do 6500 mm).
Dużą część terenów Nowej Zelandii pokrywają lasy podzwrotnikowe. Występuje w nich wiele gatunków endemicznych np. buk południowy, sosna kauri.
Do większych miast Nowej Zelandii należą:
-Wellington
-Auckland
-Hastings
-Masterton.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją