Oman, kraj należący do Ligi Państw Arabskich, leży w Azji na Półwyspie Arabskim, od północy graniczy z Zatoką Omańską,a od zachodu oblewają go wody Morza Arabskiego. Kraj graniczy także z Jemenem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Część terenu jest górzysta, na północy kraju znajdują się wapienne góry Al-Dżabal al-Achdar (3018 m n.p.m.), a na południowym zachodzie rozciąga się wyżyna Zufar (wysokość do 1678 m n.p.m.). Środkową część państwa zajmuje nizina, która przechodzi ku zachodowi w pustynię Ar- Rub al- Chali (ang. Empty Quarter). W kraju tym panuje klimat zwrotnikowy suchy. Styczniowe temperatury plasują się na poziomie 20 st. C, a lipcowe, najwyższe, w okolicach 50 st. C. Na terenie państwa dominują półpustynie i pustynie z dolinami uedów.

Kraj leży na szlaku istotnych dróg handlowych, dlatego już począwszy od II wieku. p. n. e., kiedy to produkowano w nim kadzidła, jest zamożnym państwem. Obecnie największe dochody przynosi eksploatacja bogatych złóż ropy naftowej, rozpoczęta w latach 50-tych XX wieku.

powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją