Republika Południowej Afryki położona jest na południowym krańcu Afryki. Z trzech stron otoczona jest przez wody oceanu. Sąsiaduje z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem i Suazi. Dodatkowo na terytorium RPA znajduje się enklawa - Królestwo Lesotho.

Teren charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem, wysokość to średnio 900-2000 metrów. Najwyższym punktem kraju jest góra Thabana Ntlenyana (3482 m n.p.m.). Natomiast najdłuższą rzeką jest Oranje, o długości 1860 km.

Republika Południowej Afryki znajduje się pod wpływem kilku stref klimatycznych. Na zachodzie panuje klimat suchy pustynny, klimat podzwrotnikowy obejmuje tereny na południowym-wschodzie. Opady śniegu występują jednie w wysokich partiach gór. W lecie średnia temperatura wynosi około o 30°C, zimy są chłodne i deszczowe.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją