Tunezja leży w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Sąsiaduje z Algierią i Libią. Do 1956 roku była zależna od Francji. Północne tereny kraju są górzyste i porośnięte lasami. Obszary południowe charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem terenu oraz występowaniem szotów, czyli słonych i prawie wyschniętych jezior, które wskazują początek strefy saharyjskiej.

Tunezja odznacza się różnorodnością klimatyczną. Wybrzeżu kraju znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Na północy państwa panuje klimat podzwrotnikowy, morskim lub kontynentalnym. Tereny południowe są natomiast pod wpływem klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego-kontynentalnego. Najchłodniej jest w styczniu, maksymalnie 15-17°C, gorąco w lipcu ok. 37°C, niekiedy nawet 50°C. Pora deszczowa trwa od października do kwietnia. Chcą charakterystyczną klimatu tunezyjskiego jest także pustynny wiatr sirocco.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją