Zambia, zwana kiedyś Rodezją Północną, to państwo zlokalizowane w południowej Afryce. Kraj sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Angolą, Malawi, Namibią, Mozambikiem, Zimbabwe, Tanzanią i Botswaną. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma dostępu do morza.

Znaczną część kraju zajmuje wysoki płaskowyż z lekkimi pofałdowaniami. Stanowi on spory obszar dorzecza rzeki Zambezi. Ograniczają go z jednej strony rzeka, a z drugiej niezaludniona pustynia Kalahari. Z kolei w południowej części Zambii zlokalizowana jest dość rozległa Dolina Luangwy, którą niejako zamyka pasmo gór Muczinga. Na terenie kraju znajdziemy dużą ilość rzek i kilka ogromnych jezior, w tym największe Bangueulu i częściowo Tanganika i Mueru.

W Zambii panuje klimat podrównikowy suchy. Wiąże się to z występowaniem pory suchej i wilgotnej, która trwa od listopada do kwietnia. W pozostałych miesiącach panuje pora chłodna i sucha. Średnia temperatura na terenie kraju to 15-27 st. C, a opady wahają się w granicach 1200 mm na północy kraju i 500 mm na pustyni Kalahari.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją