Afganistan leży w południowo-zachodniej części Azji Środkowej. Islamska Republika Afganistanu sąsiaduje z Chińską Republiką Ludową, Iranem, Pakistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem.

Ukształtowanie terytorium Afganistanu to przede wszystkie góry, które zajmują 80% całej powierzchni kraju. Afganistan jest państwem śródlądowym, bez dostępu do morza. Najwyższym pasmem górskie są góry Hindukusz, z najwyższym punktem kraju – Nuszaak o wysokości 7 455 m n.p.m. Natomiast najniższym puntem jest Amu-daria o wysokości 258 m n.p.m. Afganistan znajduje się w strefie surowego i mroźnego klimatu. W wyższych partiach gór temperatura w styczniu wynosi ok. -15°C, a w najcieplejszym lipcu maksymalnie 0°C. Inne temperatury występują na obszarach pustynnych na południu kraju, powyżej 22°C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją