Dania, a właściwe Królestwo Danii leży w północnej części w Europy, na półwyspie Skandynawskim. Zaliczana jest do z państw nordyckich. Do Danii należą też wyspy: Grenlandia oraz Wyspy Owcze.

W 70% Danii położona jest na Półwyspie Jutlandzkim. Pozostałą część kraju rozłożona jest na 443 wyspach, z których tylko 76 jest zamieszkiwane. Główne wyspy to Zelandia (ze stolicą kraju, Kopenhagą), Fionia, Amager, Lolland oraz Bornholm.

Dania leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, typ morski. Sprawia to, że zimy są krótkie i łagodne, natomiast latem jest chłodno i deszczowo. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń – ok. 0 st. C, najcieplejszym jest lipiec - ok. 18 st. C. Największe opady przypadają na letnie miesiące (lipiec i sierpień), średnia suma opadów waha się w granicach 650 mm.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją