Ekwador jest położony w Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Północną granicę dzieli z Kolumbią, a południową z Peru. Wyspy Galapagos, które leżą na Oceanie Spokojnym również należą do tego państwa.

Ukształtowanie terenu w Ekwadorze jest zróżnicowane. Na wybrzeżach Oceanu Spokojnego dominują niziny, na terenie Andów są wysokie łańcuchy górskie, natomiast na wschodzie znajduje się rozległa Nizina Amazonki. Linia brzegowa kraju jest słabo rozwinięta.

W Ekwadorze panuje klimat równikowy, natomiast w Andach górski z charakterystycznymi pietrami klimatycznymi. W południowej części kraju jest klimat suchy, który znajduje się pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów waha się w granicach 200 - 400 mm w południowej części Andów, kotlinach śródgórskich i południowej części wybrzeża.W północnej części wybrzeża, na wschodzie kraju, a także na wschodzie Kordyliery Środkowej ta średnia wynosi 3000 mm. Średnia temperatury w Quito - stolicy kraju, wynosi 15 st. C, a w Guayaquil - największym mieście Ekwadoru, 26 st. C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją