Finlandia słynie z Św. Mkołaja, dlatego świąteczne przygotowania znacznie się tam znacznie szybciej. Obchodzi się tzw. małe święte Pikkujoulu, każdą niedzielę Adwentu odznacza się zapalenie kolejnej świeczki. Do świątecznych zwyczajów należy wizyta w saunie, która ma za zadanie oczyścić duszę i ciało.

Elementem charakterystycznym krajobrazu Finlandii jest zorza polarna. Zjawisko świetlne widoczne jest na niebie w czasie polarnej bezchmurnej nocy. Najjaśniejsze występują na przełomie lutego i marca oraz września i października. Niekiedy widoczne są nawet przez trzy dni.

Na północy Finlandii słońce w okresie letnim świcie całą dobę. Jest to tzw. dzień polarny, w miejscowości Utsjoki trwa on ponad dwa miesiące. Natomiast w Finlandii południowej cały czas trwa noc, a właściwie zmierzch, który szybko przeradza się w świtanie.

Finowie prowadzą w niechlubnym ranking na naród o największym spożyciu czystego alkoholu. Statystki padają, że na jednego Fina przypada 449 litrów alkoholu.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją