Finlandia leży w północnej części Europy. Do 1917 roku było częścią Rosji. Sąsiaduje ze Szwecją, Norwegią i Rosją. Ukształtowanie powierzchni jest w większości nizinne. Na terenie Finlandia jest aż 60 tys. Jezior, o łącznej powierzchni 18,8 tys km².

Kraj odznacza się również wysokim stopniem lesistości, lasy zajmują aż 69% obszaru. Najwyższym punktem jest szczyt Haltiatunturi, o wysokości 1328 m n.p.m. Natomiast najniższy położone jest Morze Bałtyckie (0 m n.p.m.). W Finlandii sieć rzeczna jest bardzo rozwinięta, najdłuższa rzeką jest Kemijoki (550 km).

Na południowych i środkowych terenach Finlandii panuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy. Północne krańce kraju leżą w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Te obszary, głownie Laponię zamieszkuje niewiele ludzi, przede wszystkim są to rdzenni mieszkańcy – Samowie.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją