Norwegia (Królestwo Norwegii) zlokalizowane jest w północnej części Europy na Półwyspie Skandynawskim. Sąsiaduje ze Szwecją, Finlandią i Rosją.

Norwegia to jeden z najmniej zaludnianych państw Europy. Gęstość zaludnienia to tylko 14,7 mieszkańca na 1 km². Największą norweską aglomeracją jest stolica państw - Oslo. Inne duże miasta to m.in. Bergen, Stavanger, Trondheim, Tromsø, Drammen, Fredrikstad, Molde, Lillestrøm, Kristiansand, Narwik.

Klimat w Norwegii jest zróżnicowany. W południowo-środkowej części kraju panuje klimat umiarkowany morski. Natomiast północne tereny państwa (za kołem polarnym) są w klimacie umiarkowanym chłodnym morskim, północne krańce Norwegii są pod wpływ klimatu subpolarnego. Dlatego też, niektóre obszary kraju są przez cały rok pokryte śniegiem, a temperatura tam spada do -30 st. C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją