Rosja, a właściwe Federacja Rosyjska to państwo leżące na dwóch kontynentach. Kraj rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Powierzchnia Rosji zajmuje terytorium większe od kontynenty: Europy, Australii i Antarktydy.

Rosja sąsiaduje z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz poprzez obwód kaliningradzki Litwą i Polską.

Przeważająca część Rosji w leży w strefie klimatu kontynentalnego, umiarkowanego i podbiegunowego, niewielki obszar kraju obejmuje klimat monsunowy, a nad Morzem Czarnym występuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. W najcieplejszym miesiącu w roku temperatura wynosi zależnie od położenia od od 2 st. C (północne wybrzeże) do 25 st. C (na południu Niziny Wschodnioeuropejskiej). Najchłodniej jest w styczniu. Nad Morzem Czarnym termometry wskazują około 1 st. C, natomiast w rejonie Syberii Wschodnie poniżej -30 st. C. Rekordy zimna występuje w okolicach Ojmiakonu, gdzie często temperatura jest niższa niż -50 st. C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją