Chiny są państwem położonym na wschodzie Azji. Czwarty co do wielkości kraj na świecie, pierwszy pod względem zaludnienia. Populacja przekracza 1,3 mld. Chiny graniczą aż z 14 państwami: Afganistanem, Bhutanem, Birmą, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laos, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Wietnam. Terytorium Chin obejmuje także Tybet.

Chińska gospodarka jest trzecią na świecie. Kraj jest bogaty w surowce mineralne. Wydobycie węgla kamiennego zajmuje pierwsze miejsce na świecie. W miejscowości Fushun znajduje się największa na świecie kopalnia odkrywkowa. Równie ważnym surowcem jest ropa naftowa i gaz ziemny.
Technologicznie rolnictwo nie jest wysoko rozwinięte, ziemie orne zajmują tylko 10% kraju. Podstawą chińskiego rolnictwa jest hodowla ryżu. Wysoko rozwinięta jest uprawa pszenicy – pierwsze miejsce na świecie, kukurydzy – drugie miejsce.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją