Gwatemala to państwo leżące w Ameryce Środkowej nad Oceanem Atlantyckim i Spokojnym. Kraj sąsiaduje z Salwadorem, Meksykiem, Hondurasem i Belize.

Obszar Gwatemali zajmują cztery części. Na północy kraju leży nizina Peten, w środkowej znajduje się wybrzeże Morza Karaibskiego i łańcuchy górskie oraz wybrzeże Pacyfiku. Łańcuchy górskie mają układ równoleżnikowy, a w dolinie rzeki Motagua znajduje się najwyższy szczyt kraju – wulkan Tajumulco. Na północy od gór znajduje się nizina Petzen, która zajmuje prawie 1/3 powierzchni kraju i jest pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wybrzeża to obszar nizinny.

Gwatemala leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego i równikowego wilgotnego. Pora deszczowa w tym kraju trwa od maja do końca października, a na wybrzeżu aż do grudnia. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych to 500-1000 mm na wybrzeżu i obszarach śródgórskich, a 2000-3000 na stokach. W kraju występują trzy piętra klimatyczne: gorące (6000 m.n.p.m) ze średnią temperaturą 23-26 st. C, umiarkowaną (600- 1800 m. n.p.m.) z 17-20 st. C i zimną (powyżej 1800 m.n.p.m) poniżej 17 st. C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją