Meksyk położony jest w Ameryce Północnej. Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi oraz Gwatemalą i Belize. Meksyk leży na jednej z płyt niezwykle aktywnych tektonicznie, co jest przyczyna częstych trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.

Meksyk charakteryzuje się dużą rozciągłością szerokości geograficznej. Kraj jest także bardzo zróżnicowanie topograficzne, co sprawia że klimat jest bardzo zmienny. Większa część kraju leży strefie zwrotnika Raka. Obszary te odznaczają się dużą wilgotnością, a morskie masy powietrza znad Oceanu są przyczyną częstych opadów. Najwięcej deszcze pada w okresie maj - sierpień. Na północy Meksyku wstępują tereny pustynne i półpustynne, gdzie opady są rzadkością.

Na terenie Meksyku różnice temperatur są niewielkie, sięgają około 5°C. Zima właściwie nie występuje, jest to raczej pora deszczowo. Bardzo duże znacznie na klimat w tym regionie ma położenie nad poziomem morza. Ogólnie temperatury oscylują w graniach 20°C. Jedynie obszary tropikalne znacznie się różnią. Na ternie pustyni Sonora w lipcu i sierpniu temperatura niekiedy sięga nawet 43°C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją