Irlandia to małe państwo w północnej Europie. Obejmuje 5/6 wyspy Irlandia. Północne i południowe tereny kraju charakteryzują się płaskowyżowym ukształtowaniem terenu, z niskimi górami od 600 do 800 m.n.p.m. Centralna część kraju to Nizina Środkowoirlandzka. Elementem charakterystycznym krajobraz są także polodowcowe jeziora i liczne rzeki.

Irlandia leży w strefie klimatu umiarkowanego. Znajduje się także pod wpływem działania ciepłego prądu morskiego Północnoatlantyckiego. Klimat ten zatem odznaczaj się dużą wilgotnością oraz częstymi opadami. Duża ilość opadów ma wpływ na występowanie roślinności trawiastej, której jest nizykle dużo na wyspie (stąd nazwa „Zielona Wyspa”). Najwyższym punktem kraju jest Carrantuohill 1041 m n.p.m., natomiast najniższym - Ocean Atlantycki 0 m.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją