Kanada leży w północnej części Ameryki Północnej, oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Spokojnego i Oceanu Arktycznego. Sąsiaduje jedynie ze Stanami Zjednoczonymi. Zajmuje drugie miejsce na świecie, po Rosji, pod względem powierzchni państwa.
Tereny Kanady zamieszkiwały plemiona Indian i Inuitów. Obecnie państwo jest monarchią konstytucyjną, a na jego czele stoi brytyjska królowa Elżbietą II. Kanada to kraj dwujęzyczny i wielokulturowy, na terenie całego kraju obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i francuski (w kanadyjskich odmianach).
Klimat w Kanadzie uwarunkowany jest szerokością geograficzną. Północne obszary są pod wypływem klimatu subpolarnego i polarnego. Środkowa część kraju odznacza się klimatem kontynentalnym chłodnym. Południowe krańce państwa leża w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Istotą role w kształtowaniu kanadyjskiego klimat odgrywa zimny Prąd Labradorski i ciepły Prąd Północnopacyficzny. Dlatego odnotowuje się duże wahania temperatur między północą a południem kraju. W części północnej Kanady w lipcu jest średnio -5°C, natomiast na południu 21°C. W styczniu temperatury oscylują w granicach -35°C na północy, do 4°C na południu.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją