Mołdawia leży we wschodniej Europie, na terenach historycznej Besarabii oraz obszarów leżących na tzw.''Naddniestrze'' czyli na lewym brzegu Dniestru. Państwo swoje granice dzieli z Rumunią i Ukrainą. W skład Republiki Mołdawii wchodzi także autonomiczna republika Gagauzja, w której językami urzędowymi są mołdawski, rosyjski i gaguaski. Warto wiedzieć, że Republiki Mołdawii nie utożsamia się z całą Mołdawią, bo zachodnia część kraju jest częścią Rumunii.

Kraj leży w międzyrzeczu Dniestru i Prutu. Większość obszaru państwa zajmuje Wyżyna Besarabska, w której można wyróżnić: Wyżynę Tyhecką, Wyżynę Naddniestrzańską oraz Wyżynę Środkowomołdawską. Z kolei u południowych granic Mołdawii rozciąga się Nizina Czarnomorska.

Na terenie kraju panuje klimat umiarkowany kontynentalny. Na południu zimy są stosunkowo łagodne, a lata długie i gorące. Średnia styczniowa temperatura waha się w granicach -5 st. C na północy i -3 st. C na południu,a lipcowe odpowiednio 19 i 22 st. C. Roczna suma opadów to 560 mm na północy i 400 mm na południu.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją