Mongolia leży w Azji Środkowej, pomiędzy górami Wielki Chingan, a górami Ałtaj Mongolski.Kraj ten dzieli północną granicę z Rosją, natomiast południowa przebiega przez azjatycką pustynię- Gobi.

Na terenie kraju występują zarówno obszary górzyste, jak i równinne, a także doliny i pustynie. Mongolia należy do najwyżej położonych krajów na świecie, bowiem jej średnia wysokość to 1580 m n.p.m., a najwyższe szczyty górskie sięgają tu nawet 4000 metrów.

W Mongolii panuje klimat surowy, określany jako umiarkowany o typie kontynentalnym. Charakteryzuje się on tym, że lata są bardzo gorące, bo temperatury plasują się na wysokości około 30 st. C, a zimy mroźne, nawet do -30 st.C. Na tym terenie opady są wyjątkowo rzadkie i przypadają na dwa miesiące w roku - od połowy czerwca do sierpnia. Wahają się w granicach 300 mm rocznie.

powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją