Papua Nowa Gwinea to należące do Oceanii państwo. Obejmuje obszar położony w dużej części na wyspie Nowa Gwinea oraz ok. 2800 wysp należących do archipelagów: Bismarka, Wysp Salomona, Wysp Tobriandzkich, Wysp D'Entrecasteaux i Luizjady. Kraj ten na ladzie sąsiaduje z Indonezją. Posiada dostęp do Oceanu Spokojnego.
Teren kraju pokrywają góry i wyżyny. Najwyższy punkt państwa to Góra Wilhelma - 4509 m n.p.m. Charakterystyczne dla tego rejonu są wulkany i trzęsienia ziemi.
Papua Nowa Gwinea położona jest w strefie klimatu równikowego, wilgotnego i gorącego. Temperatury w ciągu roku utrzymują się na stałym poziomie - średnia miesięczna to 25-28°C. Roczna suma opadów waha się od 1000-6000 mm, w zależności od miejsca w kraju.
Sieć rzeczna tego państwa jest dość rozwinięta. Występują liczne rzeki. Do największych należą: Ramu, Fly, Sepik.
Flora i fauna kraju jest bardzo zróżnicowana. Występują gatunki endemiczne.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją