Portugalia leży w południowo-zachodniej części, na Półwyspu Iberyjskiego. Portugalii to najdalej wysunięte na zachód państwo Europy. Sąsiaduje tylko z Hiszpanią. W skład Portugalii wchodzą także wyspy, m.in Archipelag Azorski i Madera (Madeira).

Północy tereny charakteryzują się górzystym i wyżynnym ukształtowaniem powierzchni. Występują tu pasma gór Serra do Larouco (1525 m n.p.m.), Serra do Marão (1415 m n.p.m.) i Serra da Estrela (1993 m n.p.m.). Południowa część kraju to krajobraz nizinno-wyżynny (wyżyny Alentejo i Algarve).

Portugalia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Zimą są więc ciepłe i krótkie (listopada – lutego). Średnia temperatura waha się w granicach 12 st. C. Temperatura wody w Atlantyku utrzymuje się na poziomie 22 st. C. do lipca. Latem często panują upały, w niektórych miastach dochodzi do 40° C. Lepsze warunki są w Algarve, gdzie latem jest umiarkowanie gorąco (ok. 31 st. C), za sprawą chłodnych zachodnich wiatrów.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją