Republika Zielonego Przylądka to państwo wyspiarskie, leżące na Oceanie Atlantyckim. Jest położone 620 kilometrów od zachodnich wybrzeży Afryki. Jest utożsamiane geograficznie z Wyspami Zielonego Przylądka i z wodami terytorialnymi.

Wyspy Zielonego Przylądka stanowią archipelag, który jest położony w środkowej części Atlantyku na wysokości Przylądka Zielonego, a w odległości 620 km od wybrzeży Afryki. Na archipelag składa się 10 dużych wysp i 5 mniejszych. Wszystkie dzielą się na dwie grupy: Wyspy Podwietrzne i Wyspy Zawietrzne. Na pierwszy z nich składają się wyspy południowe: Santiago, Fogo, Brava i Maio, a północne wyspy to São Vicente, Santo Antão, Santa Luzia, Boa Vista, São Nicolau i Sal. Wszystkie prócz Santa Luiza są zamieszkane.

Republika Zielonego Przylądka znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi tu od 100 do 300 mm, a pora deszczowa trwa w miesiącach lipiec-październik. Średnia temperatura powietrza we wrześniu to 27 st. C, natomiast w lutym 22. Niestety, na terenie wysp często są długotrwałe susze.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją