Republika Somalijska to kraj położony w północno-wschodniej Afryce (Półwysep Somalijski). Somalia posiada dostęp do Oceanu Indyjskiego. Do sąsiadów kraju należą Dżibuti, Etiopia i Kenia. Całkowita długość granic lądowych tego kraju wynosi 2366 km. Większość terenów Somalii to płaskowyże, które na północy kraju przechodzą we wzgórza. Punktem najwyższym kraju jest Shimbiris - 2416 m n.p.m., najniższym zaś Ocean Indyjski - 0 m. Terytorium Somalii poprzecinane jest rzekami - Dżuba i Uaso Nyira.
Somalia leży w klimacie zwrotnikowym, bardzo suchym. Średnia roczna suma opadów w północnej części kraju nie przekracza 100 mm, na wybrzeżu - 500 mm. Na terenach tych występują dwie pory suche (I - III; VI - X) i dwie deszczowe (IV - V; XI - XII). Temperatura średnia w całym kraju waha się w granicach 21-30°C. Charakterystyczną cecha klimatu Somalii jest występowanie parnych, gorących okresów nazywanych tangambili.
Szata roślinna Somalii to stepy i sawanny. Na terenach wybrzeża występują lasy galeriowe i lasy namorzynowe.
powiększ rozmiar mapy

Komentarze

julka12569 2012-03-19 18:14:19
ten tekst niewiele mi pomógł ale dziękuję
mala538@43 2012-03-19 18:25:41
nic specjalnego... ale no już nic nie zrobi się

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją