Słowenia usytuowana jest w Europie Środkowej, na niewielkim odcinku posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo leży na pograniczu Alp Wschodnich, Kotliny Panońskiej oraz Półwyspu Bałkańskiego.

Tereny kraju pokrywają w większości góry i wyżyny. 90% powierzchni leży na wysokości wyższej niż 300 m.n.p.m.Alpy Julijskie zajmują północno-zachodnie tereny państwa,a na południu znajdują się Góry Dynarskie. Jednocześnie Słowenia należy do jednym z najbardziej zielonych terenów świata, bowiem prawie połowę jej powierzchni porastają lasy. Na terenach tego kraju występują bardzo liczne zjawiska krasowe, to tu znajdują się podziemne rzeki i jaskinie.

Klimat Słowenii jest w znacznym stopniu zróżnicowany. Na zachodzie panuje śródziemnomorski, na północnym zachodzie górski, a w pozostałych rejonach umiarkowany.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją