Sudan to największe państwo Afryki. Położony jest w jej północno-wschodniej części. Posiada dostęp do Morza Czerwonego. Do sąsiadów Sudanu należą: Etiopia, Czad, Egipt, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea, Uganda, Libia i Kenia. Całkowita długość granic Sudanu wynosi 7687 km.
W przeważającej części tereny Sudanu to równiny i płaskowyże, występują również wyżyny. Najwyższym punktem kraju jest szczyt Kinjeti o wysokości 3187 m n.p.m. Główną rzeką płynącą przez Sudan jest Nil.
Sudan ze względu na swoją rozciągłość znajduje się w kilku strefach klimatycznych. Na północy kraju panuje klimat zwrotnikowy suchy, bez opadów. Jest to obszar Sahary, najsuchszy na świecie. Na południu klimat zmienia się w monsunowy-suchy i wilgotny. Na północy kraju padają rekordy temperaturowe. Średnia temperatura w styczniu wynosi 25-28°C, a w czerwcu 39-42°C . W części centralnej kraju temperatury wahają się latem 38-42, a zimą 24-32°C .Średnia suma opadów w ciągu roku wynosi od 10 mm na północy do 1500 mm na południu. W północnej części kraju występuje charakterystyczny, gwałtowny wiatr, zwany habubu.
Do większych miast Sudanu należą:
-Umm-Durman
-Bur Sudan
-Wadi Medani
-Al-Chartum Bahri.
powiększ rozmiar mapy

Komentarze

ania 2011-12-20 05:08:35
bardzo przydatne wiadomości :)

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją