Zjednoczona Republika Tanzanii to kraj leżący we wschodniej części Afryki. Państwo powstało z połączenia kolonii niemieckiej - Tanganiki i brytyjskiej - Zanzibaru. Państwo sąsiaduje z : Kenią, Mozambikiem, Malawią, Demokratyczną Republiką Konga, Burundi, Ugandą, Zambią i Rwandą. W skład terytoriów Tanzanii wchodzą wyspy: Mafia, Pemba, Zanzibar.
Tereny Tanzanii to w przeważającej części płaskowyż Uniamwezi. Cechą charakterystyczną powierzchni Tanzanii są rowy tektoniczne. Przez środek kraju przebiega Wielki Rów Wschodni, na zachodzie kraju przebiega Wielki Rów Zachodni. Wznoszą się tam również masywy górskie i wulkany (Kilimandżaro i Meru). Punktem najwyższym kraju jet Kilimandżaro o wysokości 5895 m n.p.m., najniższym zaś Ocean Indyjski 0 m n.p.m.
Do największych jezior Tanzanii należą Jezioro Wiktorii i Jezioro Tanganika. Główną rzeką Tanzanii jest Rufidżi.
Tanzania leży w klimacie podrównikowym. Średnia temperatura października to ok. 25°C. Temperatura stycznia utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie - 28°C. Suma opadów w ciągu roku kształtuje się na poziomie 500-2000 mm.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją