Algieria to państwo, leżące w północnej Afryce, pomiędzy Tunezją i Maroko, nad Morzem Śródziemnym.

Na północy kraju rozciągają się góry Atlas, natomiast na południu pustynia Sahara, która zajmuje 5/6 terytorium państwa. Dwa pasma górskie przecięte są Wyżyną Szottów. Na południu przechodzą one w wąskie i skaliste niziny nadbrzeżne. Góry Atlas tworzą skały piaskowe i wapienne.Ostańce i suche doliny urozmaicają krajobrazy pustyni Sahara.Doliny są odwadniane epizodycznymi rzekami.

Algieria leży w dwóch strefach klimatycznych: zwrotnikowej z odmianą skrajnie suchą oraz podzwrotnikowej z klimatem śródziemnomorskim oraz kontynentalnym. Średnia opadów nie przekracza zwykle 100 mm, jedynie na wybrzeżu wynosi 400-800 mm a na północnych stokach Atlasu Tellskiego 1000 mm. Średnie temperatury powietrza w rejonach wybrzeża kształtują się na poziomie 10 st.C zimą i 25 st.C latem. Na terenie Atlasu Tallskiego zimą często wynosi około 0 st. C,a często spada do -10 st.C.


powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją