Argentyna położona jest południowej części Ameryki Południowej. Sąsiaduje z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Nazwa państwa wywodzi się od łacińskiego argentum czyli srebro, które Indianie wręczyli hiszpańskim rozbitkom.

Centralne i północno-zachodnie tereny Argentyny to nizinna i żyzna Pampa. Na południu rozciąga się bogaty w ropę, płaskowyż - Patagonia. Dalej znajduje się subpolarna Ziemia Ognista. Zachodnia tereny Argentyny stanowią przedgórza oraz pasmo górskie Andów z najwyższym szczytem Ameryk - Aconcagua.

Północe tereny kraju charakteryzują się bardzo gorącym i wilgotnym okres letnim, zima jest umiarkowanie suchsza i łagodna. Natomiast w środkowej części kraju zimy są znacznie chłodniejsze, lata zaś gorące. Na południu temperatura lata jest niższa niż na pozostałym obszarze kraju, zimą jest mroźno i często pada śnieg. W Argentynie odnotowano najwyższą temperaturę Ameryki Południowej, 48,8°C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją