Brazylia położona jest w Ameryce Południowej. Jest największym państwem na tym kontynencie zarówno pod względem powierzchni jak i liczby ludności. Obszar Brazylii obejmują prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej. Sąsiaduje z Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinam, Urugwajem i Wenezuelą.

Brazylia jest krajem wyżynnym. Terytorium państwa można podzielić na trzy obszary geograficzne. Na północy - część Wyżyny Gujańskiej, południowe-wschodnie tereny to Wyżyna Brazylijska. Na północy i zachodzie kraju rozciąga się Nizina Amazonki.

Najwyższym punktem państwa jest Pico da Neblina, o wysokości 3 014 m n.p.m, największą rzeką jest Amazonka. Prawie cały obszar Brazylii leży w strefie klimatów równikowych, które podzielić można na regiony klimatyczne. W Amazonii panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, na wyżynach - podrównikowy wilgotny, natomiast na wschodzie podrównikowy suchy. Południowa cześć kraju znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie 25-20°C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją