Boliwia to państwo leżące w Ameryce Południowej. Na północy i wschodzie graniczy z Brazylią,na południu z Argentyną i Paragwajem, a na zachodzie z Chile i Peru. Kraj ten, jako jeden z dwóch w Ameryce Płd., nie ma dostępu do morza.

Na zachodzie państwa dominują tereny górzyste, które na wschodzie stopniowo się obniżają. Znaczną część kraju obejmują góry Andy, rozciągające się tu na szerokości ok. 600 km. W tym rejonie wyróżnia się trzy łańcuchy: Kordylierę Wschodnią z najwyższym szczytem Boliwii: Sajamą o wysokości 6520 m.n.p.m., Kordylierę Środkową i Zachodnią. Pomiędzy dwoma ostatnimi łańcuchami rozciąga się płaskowyż Altiplano.Na wschodzie kraju góry przechodzą w przedgórze Yungas,a następnie w Nizinę Boliwijską.

Na przedgórzu Yungas panuje klimat kontynentalny wilgotny z roczną sumą opadów w granicach 1500-2000 mm.Na nizinach, gdzie panuje klimat podrównikowy, opadów jest więcej, bo średnio 2000-3000mm rocznie.Na terenie Andów jest klimat suchy, z najmniejszymi opadami, bo zaledwie 600 mm na rok.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją