Bośnia i Hercegowina to państwo leżące w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, na terenie południowo-wschodniej Europy. Kraj składa się z dwóch części składowych – Republiki Serbskiej oraz Federacji Bośni i Hercegowiny. Państwo powstało po rozpadzie Jugosławii i swoją zachodnią i północną granicę dzieli z Chorwacją, natomiast wschodnią z Czarnogórą i Serbią.

Znaczną część kraju zajmują tereny górzyste. Na północnym wschodzie znajduje się część Niziny Panońskiej, jednak jest ona niewielka. Zdecydowanie dominują natomiast Alpy Dynarskie, które obejmują większość państwa. Kraj ma dostęp do morza, jednak jest on niewielki – wybrzeże obejmuje odcinek 17 km.

Bośnia i Hercegowina są usytuowane w strefie klimatu przejściowego, pomiędzy śródziemnomorskim a kontynentalnym. Lata są niezwykle upalne, natomiast zimy chłodne. 45% powierzchni kraju zajmują lasy liściaste. Licznie występującymi zwierzętami są świstaki, orły, kozice górskie i myszołowy.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją