Chorwacja jest państwem położonym w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Na południu kraju przebiega granica z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, na wschodzie z Serbią, a na północy z Węgrami i Słowenią. Południe państwa otaczane jest przez Adriatyk. Chorwacja jest krajem stosunkowo młodym. W roku 1991 odłączyła się od Jugosławii i stworzyła autonomiczne państwo.
Chorwacja jest krajem o zróżnicowanym ukształtowaniu powierzchni. Na północy kraju dominują tereny nizinne, które stopniowo na południu przechodzą w góry. Najwyższym szczytem tego państwa jest Vrh Dinare, położony w Górach Dynarskich. Jego wysokość to 1831 m n.p.m. Punkt najniższy kraju stanowi Morze Adriatyckie 0m.
Klimat Chorwacji, ogólnie rzecz biorąc, jest umiarkowany (centralna część kraju). Panujące tam temperatury są tylko o kilka stopni wyższe niż w naszym kraju. Jednak na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski. Jest on ciepły i łagodny, z temperaturami w sezonie letnim ok. 30°C, a w sezonie zimowym ok. 0°C. Cechą charakterystyczną dla tego typu klimatu są gwałtowne zmiany pogody - zwłaszcza w lecie.
Do ciekawszych miejscowości w Chorwacji należą:
-Zagrzeb
-Pula
-Biograd
-Cavtat
-Dubrownik.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją