Gruzja to państwo, leżące na Kaukazie Południowym. Północną granicę dzieli z Rosją, wschodnią z Azerbejdżanem,natomiast południową z Turcją i Armenią.Od zachodu oblewają ją wody Morza Czarnego.

Tereny Gruzji w znacznym stopniu pokrywają góry. Na północy kraju granicę wyznacza Pasmo Główne Wielkiego Kaukazu. Na południu znajdują się pasma Małego Kaukazu. Między nimi występują obniżenia terenu, m.in. Kotlina Kolchidzka.W zależności od teorii przyjmuje się, że Gruzja leży w całości w Azji, lub po części w Azji i Europie, bądź też tylko na terenie Europy.

W Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy. W zachodnich rejonach jest on bardzo wilgotny, natomiast po wschodniej stronie Gór Suramskich kontynentalny. Największa liczba opadów występuje w pobliżu Batumi, na stokach gór Mescheckich. Jest to suma nawet 4000 mm rocznie. Natomiast południowo-wschodnie krańce państwa są bardzo suche.Można uznać, ze wyraźną granicą klimatyczną w kraju są Góry Suramski, które niejako dzielą kraj na dwie strefy klimatyczne:podzwrotnikową morską i suchą.

Na zachodzie kraju często można spotkać owoce śródziemnomorskie m.in figi, laury, palmy oraz oliwki,a także egzotyczne owoce, takie jak banany i kiwi.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją