Indie położone są w południowej Azji. Graniczą z Pakistanem, Afganistanem, Chinami, Nepalem, Buhatanem, Birmą, Bangladeszem i Sri Lanką. Na wschodzie Indie oblewają wody morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej, na zachód rozciąga się morze Arabskie. Kraj dzieli się na 28 stanów oraz 6 terytoriów związkowych i 1 terytorium słoneczne.

Gospodarka Indii rozwija się w dynamicznym tempie od lat 90 - tych. Rok 2006 przyniósł Indiom czwarte miejsce na świecie pod względem gospodarczym. Mimo tego, istnieją tereny w których ludzie żyją w ubóstwie, statystyki podają, że jest to 25% odsetek ludności Indii.

Klimat Indii jest zwrotnikowy. Północ kraju to przewaga typowej pogody monsunowej , południe znajduje się w obszarze klimatu wilgotnego natomiast Nizina Hindustańska charakteryzuje się klimatem suchym. Odczuwalne są tu przejścia między zimą a latem, ulewy i cyklony to w tym okresie częste zjawisko. Srednie temperatury w styczniu sięgają ok 15 stopni Celsjusza natomiast najcieplejszym miesiącem jest maj kiedy temperatura dochodzi do 300C.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją