Islandia leży w Europie Północnej, na wyspie o tej samej nazwie, a także na kilku mniejszych, znajdujących się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Państwo to zalicza się do krajów nordyckich.

Ukształtowanie terenu jest płaskie, znaczną część kraju zajmuje rozległy płaskowyż o wysokości 700-1000 m.n.p.m., który stromo opada ku morzu. Na północy i zachodzie państwa znajdują się liczne zatoki i fiordy. Na terenie Islandii leżą wciąż czynne wulkany, stąd też występują częste trzęsienia ziemi, liczne gejzery i gorące źródła. Islandia, tak jak wskazuje nazwa, to kraj lodu, w przybliżeniu 11% powierzchni państwa to lodowce.

Islandia znajduje się w strefie klimatu subpolarnego morskiego, południowo - zachodnie tereny kraju są cieplejsze, natomiast w centrum jest chłodniej. Państwo charakteryzuje się ubogą roślinnością, znaczną część zajmuje tundra, a na południu dominują półkrzewiaste lasy.


powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją