Ludność zamieszkała w Islandii to w znacznej większości potomkowie przybyszów z Norwegii. Obecnie 60% ludności mieszka w stolicy kraju - Reykjavíku, którego nazwa oznacza zadymioną zatokę.

Mieszkańcy Islandii latem cieszą się prawie 24-godzinnym słońcem, natomiast w grudniu kraj jest go prawie pozbawiony.

Sprzedaż i spożywanie piwa były zakazane aż do 1989 roku, natomiast boks dopiero od niedawna jest dozwolony.

Islandia ma 13 Świętych Mikołajów, których rodzice są znani Irlandczykom od dawna. Mieszkańcy kraju wierzą także w karły, skrzaty, elfy i trolle.

Irlandczycy znaleźli się w księdze rekordów Guinnessa jako kraj pijący najwięcej butelek coca-coli na głowę. Jest to również naród, który najczęściej chodzi do kina i czyta najwięcej książek.

Na terenie kraju nie odnajdzie się żadnego płaza i gada, natomiast można ujrzeć ponad 1200 gatunków inspektów.

Pomimo chłodu panującego w kraju, Islandia jest największym hodowcą bananów w Europie. Są one uprawiane w szklarniach na polach geotermalnych, podobnie jak wiele innych warzyw i owoców, a także kawa.

Islandczycy ogrzewają swoje domy i baseny wodą geotermalną. Jest to naród zużywający najwięcej energii elektrycznej.

Ok. 69% pracowników jest zatrudniona w usługach, zwłaszcza turystycznych. Liczba turystów jest ograniczona i wynosi 300 000 rocznie. Limit obowiązuje, by chronić naturalne piękno kraju. Do tego celu utworzono w Islandii Park Narodowy Vatnajokull.


powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją