• Powierzchnia: 17,15 km²
  • Ludność: 38 179
  • Gęstość zaludnienia: 2226,2 os./km²
Malbork to piękne miasto usytuowane w północnej części Polski. Położone jest nad rzeką Nogat. Należy do powiatu malborskiego i jest jego stolicą. Malbork prawa miejskie otrzymał w 1276 roku. Miasto ma bardzo charakterystyczny układ urbanistyczny. Praktycznie cała zabudowa ciągnie się wzdłuż pojedynczej ulicy. Utworzony został w ten sposób rynek. W pierwszych latach po założeniu miasto otoczone było murami i wieżami obronnymi. W 1309 roku Malbork stał się siedzibą Wielkiego Mistrza zakonu krzyżackiego i pozostał nią do roku 1457. 1945 rok przyniósł miastu ogromne zniszczenia. Wkraczająca do Malborka Armia czerwona zniszczyła około 80% zabudowań miasta. W kolejnych latach rozebrano pozostałą zabudowę. Przetrwał jedynei rausz, fragmenty musrów obronnych oraz kościół farny i dwie bramy obronne. Dzisiejszy Malbork to zabudowania z drugiej połowy XX wieku. Gospodarka Malborka to głównie przemysł spożywczy. Turystyka opiera się głównie na odbudowanym zamku wielkich mistrzów krzyżackich, który leży na tak zwanym Szlaku Polskich Zamków Gotyckich.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Inne miasta
Hotele w regionie
Grot Hotel

Szczycący się wspaniałą lokalizacją w centrum Malborka, w pobliżu Muzeum Zamkowego, hotel Grot oferuje nowoczesne i eleganckie pokoje oraz indywidualną, całodobową obsługę.

Hotel Dedal

Hotel Dedal położony jest zaledwie 1 km od centrum Malborka i 2 km od słynnego Zamku i oferuje niedrogie i funkcjonalne zakwaterowanie w pokojach z łazienką. Poza salą konferencyjną dla 70 osób, w hotelu znajduje się salon masażu i strzeżony...

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją