Serbia leży w południowej Europie. Północną granicę dzieli z Węgrami, wschodnią z Rumunią i Bułgarią, południową z Macedonią i Albania, a zachodnią z Chorwacją, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną. Jest to młody, niezależny kraj, powstała bowiem w 2006 roku po rozpadzie państwa Serbia i Czarnogóra.

Państwo to leży na Bałkanach i nie ma dostępu do morza, ale Dunaj umożliwia żeglugę śródlądową. Tereny kraju zajmują równiny północnej Wojwodiny, na południu wzgórza i góry, a na wschodzie kotliny.

Klimat na terenie państwa jest zróżnicowany. W północnej jego części jest kontynentalny, natomiast w południowej śródziemnomorski. Na północy występują zatem mroźne zimy i gorące lata z dużą ilością opadów, a na południu upalne i suche lata oraz chłodne zimy ze sporymi opadami śniegu.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją